Çizgi Tagem Neden Kapanıyor!

Yüzlerce öğrenci, öğretmen, takipçimiz, dostumuz ve arkadaşımızdan “Çizgi Tagem neden kapanıyor?” sorusu geldiği için şahsi Blog sayfalarımda bunu daha geniş açıklamaya karar verdim. Evet Çizgi Tagem internet sitesini 13 Nisan tarihinden itibaren kademeli olarak kapatacağız. Tek sebebi son damla olan dava süreci de değildir. Dediğim gibi, o son damladır. Gerçek nedenini anlayabilmeniz için 2008 ve 2013 yılları arasında yaptıklarımız ve sonuçlarını tüm gerçekliği ile sizlere anlatmak zorundayım. Bizleri dikkate alarak sonuna kadar okuyabilenlere şimdiden teşekkür ederim.
 
Niyazi SARAL, 18 Mart 2013, Pazartesi 
 

web_sites1Hiçbir zaman çok başarılı bir ticaret adamı, çok kazanan bir işletmeci olamadım. Ayrıca olmayı başaramadığım şeyler içinde “öğretim görevlisi” olmak da var. Biraz kader ve biraz da kendi seçimlerim. Hep insanlara bir şeyler öğretmeye çalıştım; gerçekte çok kötü bir anlatıcı olduğumu bile bile… 1990′lı yıllardan kalan ve çevremdeki bilgisayar şirketlerine gönderdiğim teknik, teknolojik fotokopileri hâlâ saklıyorum. Bunlarla başladım. Internet sayesinde biraz daha geniş kitlelere erişebilme imkanı yakaladım. 2000′li yılların başında Çizgi Söğüt Gölgesi ve daha sonra kurumsallaşarak Çizgi Tagem’i kurdum. Gönüllü çalışan onlarca öğretmen ve öğretim görevlisi ile birlikte bugün itibarı ile bilişim alanında 1,000 saatten fazla görsel eğitim hazırladık. Bu eğitimler, videolar, 220.000 katılımcı, öğretmen,
öğrenci, toplam 90.000′den fazla sayfa ile Çizgi Tagem internet ortamında 18 yıldır karşılıksız hizmet veriyor.

Çizgi Tagem’in kısa bir incelemede yakalanması pek mümkün olmayan bir olanağı “Sanal Kişisel Sınıflardır”. Virtual Private Classroom olarak adlandırılan bu sınıflar öğretmen niteliği olan herkes için kullanıma açıktır. Sınıfı onaylanan öğretmenlere kendi uzaktan eğitim alt yapımızı kullanma imkanı verebiliyoruz. Kendilerine ait sınıflar açabiliyorlar, öğrencilerini kayıt ettirebiliyorlar ve onların eğitim süreçlerini (derse girme, izleme süreleri, deneme sınavlarındaki başarı durumlarını vb.) takip edebiliyorlar. Buna eğitim yönetim sistemi deniyor. Ayrıca bu öğretmenler Adobe Connect aracı ile öğrencilerine senkron, kamera görüntüsü ile ve sesli enteraktif ders verebiliyor, kendi ekranlarını öğrencilerle paylaşarak ders anlatabiliyorlar. Adobe Connect çok iyi bilinen bir uzaktan eğitim aracı, asıl önemlisi ise bizim bu araç üzerine yazdığımız rezervasyon sistemidir. Adobe’nin bu statik aracıyla entegre ettiğimiz rezervasyon sistemiyle  öğretmenlere belirlenen zaman diliminde yetki vererek ders bitiminde bu yetkilerini geri alıyoruz. Böylece kullanılan sınıf adet sınırlaması ve rezervasyon kargaşası yaşanmamaktadır. Bu şekilde şu an 1,000′in üzerinde öğretmen, öğretim görevlisi  istedikleri zaman senkron ders açabiliyor ve öğrencilerini derslerine davet edebiliyorlar.

web_sites2Adobe Connect için kurduğumuz alt yapı 50 öğretmenin aynı anda 100′er öğrenciye senkron ders verebilmesini sağlıyor. 126 MBit’sec dedicated (tüm kapasitesi bize rezerve edilmiş) hat kapasitemiz buna olanak sağlamaktadır. Alt yapısını sağladığımız bir konferansta Van’daki bir üniversitede Amerika’dan katılımcılar sunu yaparak makalelerini anlatmışlardı.

E-kampüs adı aslında buradan geliyordu. Biz öğretmenlere alt yapı sağlayarak tüm uzaktan eğitim olanaklarını özellikle Anadolu’daki üniversitelere, meslek yüksek okullarına ve teknik liselere eşit eğitim hakkı anlamında sunma hedefimiz vardı. Bir sistem düşünün tüm eğitimlerin açık olduğu, kayıt edilebildiği ve daha sonradan herkes tarafından izlenebildiği bir eğitim yönetim sistemi. Eşit eğitim hakkını geniş kitlelere yaymak için büyük olanak.

Uzaktan eğitim biliminde en uç noktalardan biri olan uzaktan erişilebilen fiziksel laboratuvarlar konusunda öncü olmaya çalıştık. Çizgi Tagem’e destek veren mühendis arkadaşların kurduğu uzaktan kontrol edilebilen FPGA laboratuvarı. e-Lab DSP/FPGA projesi, gerçek birer DSP ve FPGA laboratuvar ortamının internet üzerinden kullanıcılarla buluşturulmasını hedef almaktadır. Bu proje ile kullanıcılar laboratuvara uzaktan erişebilmekte, hazırlanan deneyleri aynen laboratuvarda bulunuyormuş gibi bilgisayarlarının başında gerçekleştirebilmekte, deney sonuçlarını kamera ve uzaktan erişimli ölçüm aletleri sayesinde gözlemleyebilmektedir. e-Lab DSP/FPGA projesi ile uzaktan eğitim olanaklarını yine ücretsiz sunuyoruz.

web_sites3Dava süreci 2010 ve 2011 yıllarında defalarca MEB’e yapılan şikayetlerle başladı. Tüm eğitimlerimizi Fatih projesinde hibe ettiğimiz MEB, daha 2008 yılında Tübider Bilişim Sektörü ile bilişim öğretmenlerinin eğitimi için protokol yaptığımız aynı MEB.  Emekli de olsa bir MEB  personelinin, bir başmüfettişin sizin hakkınızda sadece bir takım sitelere o da üstünkörü bakarak böyle bir rapor tutması çok acıtıcı. Daha önce gelen müfettişlerin şirketimizde yan yana dizilmiş sandalyelere bile rastlamadıkları halde yatakhane aramaları ise sadece acıtıcı değil bir yandan da gülünç. Tahmin edilebileceği gibi bizi şikayet eden özel eğitim kurumları. Temsilcisi dernek başkanı ile de konuştum. Pazarın sıkışmasının sebebinin Çizgi Tagem olmadığını esas sorunun eğitimden para kazanmanın sosyal devlette zor olduğunu anlatmaya çalıştım ama nafile.

Dava süreci bir yana; bu son damladan öte uzun bir zamandır canımızı yakan toplumdaki eğitime verilen önem. “Eğitim şart” jargonu dilimizden düşmez ama toplum eğitime gittikçe daha az önem verir oldu. Üniversiteler, her ilçeye meslek yüksek okulları kuruyor ancak mezun olanların bilgi seviyesini görünce “Aman Allah’ım!” demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Bina yapmak ile eğitim kurumu açmayı aynı şey zannediyoruz. Halbuki bu genç nüfusun, büyük memleketin, dinamik toplumun başka hiçbir çıkışı yok.

web_sites4Özellikle 2010-2011 yıllarında tanıtım amaçlı ve Çizgi Tagem’in imkanlarını genişletebilmek ve çoğalmak düşüncesiyle çok uğraştık. Başbakanlık Yatırım Ajansından, MEB Eğitim Teknolojilerine, tüm bilişim STK’larına, defalarca tanıtım ve sunumlar yaptık. Absürt projelere çok rahatlıkla inanılmaz bütçeler sağlayan, hiçbir şekilde sürdürülebilirliği dikkate almayan kamu bize hiçbir destek sağlamadı. MEB projesinde protokol dahi imzalandığı halde sınav kağıtlarının parasına kadar hesap eden kamu bizim gerçek ve tamamen sosyal amaçlı hizmetlerimizin masraflarını “çok” bularak projeyi baltaladı. Üstüne bize dava açan kamu da 220.000 kişiye ücretsiz eğitim verdiğimizi aynı raporda söylerken 50-60 kişiye o da satılan bir cihazın hukuken hiçbir engeli olmayan ücret alınarak kullanımını anlatılmasını da yasak saydı. Çok çok komik ve acıtıcı. BBnet bilişim öğretmenleri platformunda bile MEB’e sunduğumuz ve Bilişim Öğretmenlerini eğitime amaçlı teklife “Biz tamirci değiliz” diyerek karşı çıkıldı.

Bu sebeple savunma yapmaya hiçbir gerek olmadığını düşünüyorum. Eşim ve çocuklarım bile, arkadaşlarım, dostlarım, STK’da birlikte çalıştığım meslektaşlarım herkes bu çalışmaları “çok beğendikleri” söylerken bir yandan da “Aman işte çok da gerekli olmayan faaliyetler, Niyazi ağabey kendini oyalıyor.” diye bakıyorlar. Toplumun hiçbir segmenti bilginin gücüne inanmıyor aslında. Ve çok daha acısı bilgisi olmadan herkesin bir fikri de var. Hem de her konuda.

Bundan 20-30 yıl önce, bir köylüye sorduğunuzda o günün toplumsal basit bir konusunu. “Biz bilmeyiz; köylüyük…” derdi kendi şivesi ile. Bugün sokaktan geçen teyzeye sorun bakalım “Mortgage krizinin dünya ekonomisine etkisini” size anlatsın. Mutlaka fikri vardır. Her alanda herkesin inanılmaz fikirleri var ve gittikçe her şeyi bildiğimizi ve daha da kötüsü öğrenmemiz gerekmediğini düşünüyoruz toplum olarak. Çok ciddi ve tehlikeli bir sorun aslında.

web_sites5Son beş yılda yüzlerce cahil, cahil olduğunun farkında olmayan ama her konuda bir fikri olan, okumayan, yazmayan ve öğrenmeyen insanlarla uğraşmak beni yıktı; tüketti artık. Sıradan insanları bırakın, çok yakın bazı arkadaşlarımın bile ilerlemek, daha başarılı olmak, bir şeyleri gerçekleştirebilmek için ne kadar çalışmak gerektiğini zihinlerinde canlandıramadıklarını görmek içimi acıtıyor. Örneğin: “Mesleki Yeterlilik Kurumu sınav ve belgelendirme süreçlerinde 2 yılda 4,500′den fazla sayfa yazı yazdık. Üstelik bunlar taslaklar da değil, Resmi Gazetede yayınlanan meslek standartları, yeterlilikler vb.” deyince nasıl bir iş yükünden bahsettiğimizi insanlar hayal dahi edemiyorlar. Bir meslek edinmek için ne kadar çalışmak gerektiğini gençlerimiz anlamıyorlar. Hasbelkader okullarından mezun olduklarında her şeyi öğrendik zannediyorlar; mesleklerine dair internet ortamında yüz binlerce sayfa bilgi olduğu halde bunları  açıp okumuyorlar, yazmayı hiç bilmiyorlar. 1990′ların sanal bebeklerine benzer kullanılan Çin’in çöpleri tabletleri, bilgisayar sanıp eğitim aracı olarak çocuklarımıza satın aldık.  140 karaktere hayatı sığdırıp bununla da övünen, “bir tıkla” bir şeyleri paylaşarak bunu emek zanneden bir toplum yarattık biz; vahşi kapitalizm empoze ettiği tüketim toplumu.

İşte bu sebepler ile Çizgi Tagem’i kapatacağım. Evet ben suçluyum; bir eğitim kurumu kurdum ve insanları eğitmek istedim. Ama başarısız oldum. Cezama razıyım.

Not: 14 Mayıs 2013. Çizgi Tagem davası karar bağlandı.

web_sites6

 

Yorumlar

 • ALİ

  Böyle bir servisi bu devlet neden kapatır hiç anlamıyorum.Sonuçta toplumun bilinçlemesi adına yapılan birşey bu desteklemesi gerekirken devletin tam tersine engel olması çok büyük bir tezat bağnazlık resmen Niyazi hocam size böyle bir hizmeti sunduğunuz için çok teşekkür ediyorum….Yasal sonuç inşallah olumlu sonuçlanır ve bu bilgilerden daha çok kişi yararlanır.

 • keremates

  Siteniz ile tanışalı yaklaşık 2 ay gibi bir süre oldu. Bir kamu kurumunda bilgisayar teknisyenliği görevi yapmaktayım buna rağmen Çizgi Tagem i gördükten sonra hiç bir şey bilmediğimi fark ettim. 2 ay süre itibari ile işim ile ilgili bilgilerimin daha iyiye gittiğini gördüm. Emeğinize bilginize sağlık. Allah yolunuzu açık etsin.

  • nsaral

   Allah sizden razı olsun. Hayatınızda başarılar dileriz.

 • trust88

  Dava ne durumda olumlu bir gelişme var mı?

 • AdemEsen

  Saçmalık yav tam bir deli saçması şu yapılanlar hocam sen doğrusun boşver gerisini …

 • osmannihat

  Beni niye cezalandırıyorlar anlayamıyorum. Ben hiç kimseye iyilik yapmadım ki? Sözünün gerçekliğini ispatlayan bir durum yaşamışsınız. Fakat doğru ile yanlışın savaşımı hiç bitmeyecek. Bir mücadelenin var olması bile yürek ferahlatıyor. Bazı çarpışmaların kaybedilmesi kaybeden için karşı tarafın silahlarını açık etmesi gibi yararlar da sağlar.

  • nsaral

   İlginize teşekkürler.

 • Gate

  Burası Türkiye işte böyle dünya capında kaliteli calışmaların önüne taş koyarlar.

 • burakycuetag

  Şuan yaşım 21 sivas cumhuriyet üniversitesinde öğrenciyim orta okul yıllarımda bilişim teknolojilerine büyük ilgi duymaya başladım ve gerek öğretmenlerim gerek kurslar gerekse internet ortamında çok kez eğitim aldım sürekli kendimi geliştirmeye bir şeyler öğrenmeye çalıştım ve kendimce başarılı oldum olmaya da devam ediyorum. son yıllarda internetin yaygınlaşması öğrenim alanlarının çoğalmasıyla birlikte sizleri yani Çizgi-Tagem i keşfettim içeriğinizi inceledim aradığım bilgilerin tamamı karşımdaydı hemde sertifikalı şekilde eğitim verilebiliyordu. hemen üye oldum ve eğitimlere katılmaya başladım Çizgi-Tagem sayesinde internet siyesi tasarlamayı öğrendim artık kendi çapımda küçük internet siteleri tasarlaya biliyorum. bu sistem için emeği geçen insanları karalayarak onların önünü kesen insanların olması gerçekten çok üzücü bir durum. sistemin tekrar açılması beni çok mutlu etti sayenizde yeni şeyler öğrenebileceğim. Emeği olan tüm herkese teşekkür ederim Allah yardımcınız olsun başarılarınızın devamını dilerim…

  • nsaral

   İlginize teşekkürler.

 • mskeser

  Hayat ne garip. Güzel Şeyleri yapanların alkışlanacağı hatta örnek alınarak destek verileceği yerde Önüne bir çelik duvar örmek… Sonra beyin göçü diyorlar… Dilerim hayallerinizin ötesine gidersiniz…

 • goksel

  Ülkemizde bu kadar olumsuz şeyleri yaşamamıza rağmen hala ayakta durabilmemiz büyük onur. Başarıların Devamı Dileğiyle…

  • nsaral

   İlginize teşekkürler.

 • Tarik_Turan

  Bilişim Teknolojilerini büyük çoğunluğu sadece eğlence amaçlı kullanan bir toplumun böyle faydalı ve kendini geliştirmesine yönelik bedava uzman eğitimleri sağlamak büyük özveri ve emek gerektiriyor. Ki bu tarz türkçe içeriğe sahip kaynakları internette derli toplu ve işi bilen kişilerin hazırladığı dökümanları bulmak gerçekten samanlıkta iğne aramaktan daha da zor. Ben ve kursiyerlerim adına bizlere böyle güzel çalışmalar sunduğunuz için teşekkür ederiz.

  • nsaral

   İlginize ve sevginize teşekkürler.

 • Ahmet BAYAR

  Yıllardır Çizgi tagem’i bilirim. Bir çok şeyi sizlerin egitim videolarından ögrendim. Kapanmasına çok üzülmüştüm.. Nihayet ki şu an tekrar açılacak olmasına inanılmaz sevinçliyim.

  • nsaral

   İlginize ve sevginize teşekkürler. Kapandığımız süre içinde tam 400 saat daha eğitim ekledik. Bunların linkleri ile uğraşıyorum. Youtube ve Tübitak Ulakbim…

 • Hüseyin Yıldırım

  Bu siteyi ilk gördüğümde dışarıda çok büyük paralara alınan eğitim nasıl ücretsiz veriliyor diye çok şaşırmıştım kapanmasına da çok üzüldük tekrar açılması umut verici bu tip sitelerin devlet destekli olarak yayında olması gerekmektedir sizleri özverinizden dolayı kutluyorum

  • nsaral

   İlginize ve sevginize teşekkürler.

 • Onur KAYA

  Merhaba Niyazi Bey,

  2000 yılında yazılım serüvenime başladığımda kaynak bulmak o kadar zordu ki hele bir de Türkçe kaynak bulmak imkansızdı. Çizgi Tagem i ilk kurulduğu günlerden beri takip ediyorum vakit buldukça. Size ve ekibinize karşı böyle çirkin bir kampanyaya girişmeleri çok vahim bir durum, ülkemizin nerelere geldiğini, para kazanma hırsıyla her şeyin mübah sayıldığını gösterdiler. Her şeyin yoluna gireceğini umut ederek genç beyinlere destek verdiğiniz için gönülden teşekkürler.

  İyi günler.

  • nsaral

   İlginize çok teşekkür ederim.